יום שישי, 14 בנובמבר 2014

חוקי המשחק טאקי


אז מה הם החוקים של טאקי או איך משחקים טאקי ? אם אתם רוצים לשחק טאקי ולנצח בכבוד, בלי להחביא קלפים אסטרטגיים מתחת לשולחן או בכיס כפי שבן דודי עושה עוד מצעירותו - הנה לפניכם החוקים הבסיסיים. 


הקלף המוביל - 5 צהוב
מנצח במשחק הוא מי שנצליח להיפטר מכל הקלפים שברשותו.
בתחילת המשחק מחלקים 8 קלפים לכל משתתף (כמובן שמערבבים טוב טוב לפני).
יתר הקלפים נשארים במרכז השולחן (ולא קרוב לזה שאוהב לרמות..)
אין מגלים אחד לשני איזה קלפים ברשותכם.
המשחק מתנהל עם כיוון השעון, כל שחקן בתורו.
בראשית המשחק לוקחים קלף מקופה והופכים אותו במרכז השולחן כך שכולם יראו באיזה מספר וצבע מתחילים. זהו הקלף המוביל.
אין לך קלף תמשוך קלף אחד מהקופה.
נשאר לך קלף אחרון ביד ולא צעקת בפוזה "קלף אחרון בידי" או איך שזה תמיד נשמע בפועל
"קלף אחרון בייייייה - די!!" - תמשוך מהקופה 4 קלפים.האפשרויות העומדות בפני כל שחקן שהגיע תורו

במקרה זה אני יכול להוריד 8 צהוב או 5 ירוק


* להניח על הקלף המוביל קלף שזהה בצבע או במספר. לדוגמה, בתמונה הקלף המוביל הוא 5 צהוב.
אני יכול לשים 5 ירוק או 8 צהוב .

* להניח קלף מיוחד כדוגמת +2, עצור, שנה כיוון, "הקלף המשוג ועוד... (הסבר בהמשך).

* למשוך קלף מהקופה.


הקלפים המיוחדים

קלפים אלה עושים את המשחק למיוחד ומדליק. הרי עד עכשיו זה נשמע די משעמם למי שמשחק בפעם הראשונה.
בטאקי יש מגוון של קלפים מיוחדים , בעבר היו קלפים מיוחדים נוספים שהוסרו, וכעת יש כמה קלפים כאלה.

קלף +2  שניתן להשים אותו רק אם הוא בצבע זהה לקלף המוביל. ברגע ששמתם קלף זה על המששתף הבא למשוך 2 קלפים מהקופה, אבל אם יש ברשותו גם קלף +2 אפילו בצבע אחר, הוא יוכל לשים זאת, והמשתתף שאחריו יצטרך למשוך 4 קלפים. אם לזה שאחריו גם יש את הקלף +2 ברור שהוא ישים אותו כדי לו למשוך מהקופה 4 קלפים ובכדי לצחוק על זה שאחריו שכנראה הולך לסחוב 6 קלפים מהקופה. בקיצור, זה שאין לבסופו של דבר אין לו +2 ימשוך מהקופה הרבה קלפים.

קלף משנה כיוון ניתן לשים אחרי הקלף המוביל רק אם הוא באותו צבע, או אם הקלף המוביל או משנה כיוון (אפילו בצבע אחר). לאחר שנחתם קלף זה כיוון המשחק הופך לנגדי. לא פעם קורה שמשחקים מספר חברים, מגיע תורך ואתה שם משנה כיוון, התור חוזר לזה ששיחק לפניך והוא שם "משנה כיוון גם" ואז שוב התור חוזר אליך ואתם נפטרים מהקלפים לאט לאט.

קלף עצור  אתם יכולים לשים אם הוא זהה לצבע הקלף המוביל או לאחר קלף עצור שמישהו שם לפניך. אם שמת עצור, מדלגים על התור של השחקן הבא, כי "עצרת אותו" זה נחדמ לבאס חבר שבא לנצח ו..אופס מישהו אחר מנצח במקומו.

קלף מחליף צבע  הקלף האהוב עליי. אפשר לשים אותו לא משנה באיזה צבע הקלף המוביל. התנאי היחידי הוא שזה לא יהיה לאחר קלף +2 . כשהנחתם קלף זה תכריזו לאיזה צבע ברצונכם לשנות, והמשתתף אחריכם יצטרך לשים קלף מאותו הצבע, במידה ואין לא ימשוך קלף מהקופה.

קלף שנהוג להחביא בכיסים
טאקי באחד הצבעים מאפשר לכם להניח לאחר קלף זה את כל הקלפים מאותו הצבע. זה נחמד אחרי שסחבתם הרבה קלפים מהקופה, פתאום בבאת אחת לרוקן חצי יד. אחרי שסיימתם להוריד את כל הקלפים מאותו הצבע אתם צריכים להכריז "טאקי סגור" כדי שהמתמודד אחריכם לא יוכל להוריד גם כמה קלפים שברשותו, אלא רק קלף אחד.

טאקי צבעוני בשונה מטאקי באחד הצבעים , את הטאקי הזה אפשר להניח על כל צבע שרוצים, ולבחור באיזה צבע אתם רוצים שהוא יהיה. אם יש לכם הרבה קלפים צהובים כדאי לכם להגיד טאקי צהוב, ולהתחיל לרוקן את היד.
זהירות ! קלף זה נהוג להסתיר ולהשתמש בו במידת הצורך - תפקחו טבו עיניים ;-)

הקלף המשוגע

הקלף המשוגע יש כאלה שברגע שמערבבים את הקלפים יגידו לכם " בלי הקלף המשוגע", "בוא נוציא אותו" או הכי תבוסתנים "אם זה עם הקלף המשוגע אני לא משחק". קלף זה הוא מעין חץ בצבע אפור , ניתן להניח אותו על כל צבע אפשרי. ברגע שהנחתם אותו אתם בוחרים לאיזה כיוון מחליפים את הקלפים. כל מי שמשחק מעביר לחברו לצד ימין או שמאל את הקלפים שברשותו. ברגע ששחקן מחזיק בקלף זה הוא בדרך כלל מושך הרבה קלבים מהקופה, וברגע שמישהו עומד לנצח הוא מניח אותו וצוחק בכל רם ...

דיי לחפור בואו נתחיל לשחק בטאקי אונליין, אחרת אתם עוד שנייה צועקים עלי !

3 תגובות:

  1. יש לכם טעות בהגדרה של הטאקי הצבעוני (סופר טאקי). לפי ההוראות המקוריות מהיצרן, לא ניתן להחליף צבע באמצעות הקלף הזה. סופר טאקי מקבל את הצבע של הקלף המוביל

    השבמחק
    תשובות
    1. אתה צודק אבל זה רק בגרסא החדשה של טאקי ששם יש גם עוד סוגי קלפים (כגון קלף מלך וכו..., והסיבה שעשו זאת היא כדי לשמור על איזון במשחק) אבל בטאקי הרגיל הקלף כן משנה צבע.

      מחק